Pregledi in preiskave
Prvi kardiološki pregled
Prvi kardiološki pregled je obširnejša obravnava pacienta. Vključuje snemanje EKG, meritve krvnega tlaka na obeh rokah, telesni pregled, pogovor z zdravnico in pregled dokumentacije. Običajno je vključena tudi ultrazvočna preiskava srca. Pregled zaključimo z oblikovanjem mnenja, navodili za zdravljenje in navodili za življenski slog.
Večkrat so potrebne še dodatne preiskave, ki so delno izvedljive tudi pri nas.
Ultrazvočna preiskava srca
Ultrazvok srca nam omogoča morfološko in funkcionalno preiskavo srca. Pregledamo velikost srčnih votlin, obliko in delovanje srčnih zaklopk, izmerimo debelino srčne mišice in njeno delovanje.
Kako poteka ultrazvočna preiskava srca?
Ultrazvočna preiskava je neboleča in ne posega v vaše telo. Pacient med preiskavo leži na preiskovalni mizi. Z ultrazvočno sondo drsimo po vašem prsnem košu in si ogledamo srce iz različnih zornih kotov. Pri tem uporabimo poseben gel, ki omogoča boljše drsenje in prenos ultrazvočnih valov. Tega po preiskavi obrišete s papirnato brisačo.
Ali je ultrazvok nevaren ali škodljiv?
Ultrazvok se od navadnega zvoka razlikuje le po tem, da ima višjo frekvenco, ki je naša ušesa ne slišijo več. Ko potuje po telesu pa, tako kot navaden zvok, ne pušča sledi ali posledic.
Obremenitveni test
Pri nas za obremenitev uporabljamo kolo, torej gre za obremenitveni test na kolesu ali cikloergometrijo.
Kako poteka obremenitveni test?
Pregledovanec je med preiskavo gol do pasu in poganaja kolo. Medtem snemamo EKG, merimo krvni tlak in opazujemo njegovo stanje. Postopek poteka v večih težavnostnih stopnjah in traja okrog dvajset minut oziroma do končne zmogljivosti pregledovanca.
Kaj nam pokaže obremenitveni test?
Z obremenitvenim testom preverjamo zmogljivost srčne mišice. Ponavadi ga opravljamo za odkrivanje motenj v prekrvavitvi srčne mišice oz.zaradi bolečin v prsih. Predvsem poizkušamo izključiti bolezni žil, ki prehranjujejo srčno mišico in so pogost vzrok srčnih težav.
Za koga je obremenitveni test primeren?
Obremenitveni test je primeren za osebe, ki so prebolele srčno bolezen, bile na srčni operaciji ali pa so doživele infarkt. Prav pride tudi tistim, ki so bili dlje časa na bolniški in v mirovanju. Po opravljenem testu lahko ocenimo njihove zmožnosti za delo in svetujemo, kakšne aktivnosti so zanje primerne. Test opravljajo tudi športniki, ker jim pomaga pri načrtovanju treninga.
EKG
Je osnovna preiskava v kardiologiji s katero prikažemo električno aktivnost srca.
Kako poteka merjenje EKG?
Na prsni koš preiskovanca pritrdimo elektrode, ki merijo električno aktivnost srca. Elektrode se prisesajo na kožo s pomočjo vakuuma in ne bolijo. Naprava nam izpiše graf srčne
aktivnosti, iz katerega lahko ugotovimo morebitne težave, na primer infarkt ali motnjo srčnega ritma. Preiskava ponavadi traja okrog 15 minut.
Osebje
Ana Veternik Debeljak, dr.med
Dr. Ana Veternik Debeljak je na medicinski fakulteti diplomirala leta 1980. Po specializaciji iz interne medicine leta 1991 je delovala na kliniki Golnik. Oktobra 2007 je odprla prvo zasebno internistično kardiološko ambulanto s koncesijo v Kranju. Leta 2013 je pridobila naziv specialistka kardiologije in vaskularne medicine.
Medicinska sestra
Nika Gregorc
Kot študentka pričela z delom v ambulanti septembra 2018. Od oktobra 2022 je pri nas zaposlena.